Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.04.2020 21:20 (Üye) Soru : Merhaba, Covid-19 nedeniyle işlerin durma noktasına gelmesiyle işyerinin bir bölümünde 10 işçi ücretsiz izne ayrıldı. İki gün sonra diğer bölümlerde çalışma süresinin yarıya düşürülmesi kararı alınarak kısa çalışma ödeneğine başvuruda bulunuldu. İlk olarak kapatılan bölümün personelinin ücretsiz izine çıkarılması kısa çalışma ödeneği için sorun teşkil eder mi? (kapatılan bölümün personeli için kısa çalışma ödeneğine başvurulmadı). Kapatılan bölümün personeli sgk bildirgesinde ücretsiz izinli olarak görüldüğünde bunların neden kısa çalışma ödeneğine eklenmeyip ücretsiz izin verildi sorusuna muhatap olurmuyuz?

Cevap : İşveren işin en az 1/3 oranında azaltılması nedeniyle kısa çalışma ödeneğine başvurabileceği gibi bu şartları sağlamakla birlikte isteği diğer yasal uygulamaları birlikte kullanabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.