Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.04.2020 21:43 (Üye) Soru : Bir Mükellefimde 5 personel çalışmaktadır. Kısmi Çalışma Ödeneği İçin 23 Mart İtibariyle saat azaltılması (Yarım Gün Çalışmaya Dönüldü) olarak başvuru yaptım. Haftalık 45 saat çalışması gerekirken 20 saat çalışmaktadırlar. 23-31 Mart ve 01-30 Nisan Sgk Bildirgelerinde Gün Sayısı olarak ne şekilde göstermemiz gerekmektedir.

Cevap : Hesaplamalara esas olan; fiili çalışmanın gün karşılığı günlük ( 7,5 çalışma esas alınarak)belirtilerek ücreti ve primi ödenmeli kalan süre kısa çalışma ödeneği kapsamında talep edilerek uygunluğu halinde 18 eksik gün koduyla bildirilmelidir. dikkat edilmesi gereken kısa süreli çalışma ödeneğinin uygunluğu halinde ilk 7 gün içinde yarım ücret ve priminin işveren tarafından ödenmesidir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.