Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.04.2020 22:22 (Üye) Soru : Kısa çalışma ödeneği red gelen firmam Personellere yarım ücret teklifinde bulundu bu durumda nasıl bir bordro yapılacak gün puantajı ücret konu ile ilgili bilgi alabilirmiyim. Bütün Puantaj 15 Yaparak 15 gün Ücretsiz İzin gibi Nisan İçin Mayıs için 15 Ücret 16 Üzfretsiz gibimi

Cevap : Personelin çalışma sürelerine göre burada hesaplama yapılması mümkündür. İşçilerin fiilen çalışmış olduğu süreler toplanıp günde 7,5 saat esas alınarak çalışılmış olan spek a tabi gün hesaplanmalıdır. Bu çalışma karşılığında anlaşılan ücret (ki bu sizde yarım ücret) dikkate alınarak prim hesaplanmalıdır Bu kısmi süreli çalışmadır bunu puantajla bildirmiş olsanız bile iş sözleşmesinin nevinin part time iş sözleşmesine dönüştürmesi gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.