Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.04.2020 22:38 (Üye) Soru : Merhaba, Sfs Endüstriyel Zemin Kaplamaları firmasında Mali ve İdari İşler Direktörü olarak ve aynı zamanda firmanın mali müşaviri olarak çalışmaktayım. Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Covid19 salgını sebebi ile KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ'ne başvuru yapmak istiyoruz. Ancak ben firmanın mali müşaviri olarak bu KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ'ne dahil olmamda bir sakınca var mıdır? Yok ise hangi koşul ile dahil olabilirim. Cevabınız için şimdiden teşekkürler ederim.

Cevap : Firmanızda bağımlı olarak çalışıyor iseniz adınıza işsizlik sigortası primi ödeniyor ise kısa çalışma ödeneği kapsamına dahil olursunuz İşçinin Kısa Çalışma Ödeneğinden Yararlanabilmesi İçin; İşverenin kısa çalışma talebinin iş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucu uygun bulunması, Kısa çalışmaya tabi tutulan işçinin kısa çalışmanın başladığı tarihte çalışma sürelerini ve prim ödeme şartlarını sağlamış olması (Covid-19 etkisiyle yapılan kısa çalışma başvurularında, son 60 gün hizmet akdine tabi olmak kaydıyla son 3 yıl içinde 450 gün prim ödemiş olması), İş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucu kısa çalışmaya katılacaklar listesinde işçinin bilgilerinin bulunması, gerekmektedir. Prim ödeme şartını sağlamadığı için kısa çalışma ödeneğine hak kazanamayanların daha önce çeşitli nedenlerle kesilmiş (yeni işe başlama vs.) son işsizlik ödeneği hak sahipliğinden varsa kalan süre kısa çalışma süresini geçmemek üzere kısa çalışma ödeneği olarak ödenir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.