Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.04.2020 07:50 (Üye) Soru : İyi çalışmalar... Lokanta işleten müşterimize 17.03.2020 itibari ile zabıtalar covid 19 nedeni ile faaliyette bulunamayacağı uyarısında bulunuyor.Bazı işçilerimizi bu tarihten itibaren çalıştırmadık.Bu personeller için 24.03.2020 itibari ile kısa çalışma ödeneği için başvuruda bulunduk. Soru 1)17.03.2020 itibari ile çalışmayan işçilerimizin eksik günü hangi kodla girmeliyiz.İşveren sgk primini ve ücretini ödemek zorundamı ödemek zorunda ise hesaplamasını nasıl yapmalıyız? Soru2)24.03.2020 itibari ile eksik gün bildirimini hangi kodla yapmalıyız.İşveren açısından sgk primi ve ücreti nasıl hesaplamalıyız? 3)Kısa çalışma ödeneğinden faydalanacak personelimizin icra kesintisi devam edecekmi? 4)Çalıştırmadığımız Kısa çalışma ödeneğine hak kazanamayan personelin eksik gün kodunu ne olarak girmeliyiz?İşveren açısından sgk primi ve ücertini nasıl hesaplamalıyız? 5)kısa calışma ödeneğine bavurumuz red olursa 18 koduyla bildirdiğimiz eksik günlerine iptal ek düzelteme yapıldığında cezai işlem uygulanacakmı?

Cevap : 1. Kısa çalışma ödeneği işkur uugunluk denetiminin kabul gelmesi halinde eksik gün nedeni 18 seçilmelidir. 2. fiili çalışmanın olduğu günler için 4a tam bildirim kısa süreli çalışma başladığı tarih itibariyle 7 gün yarım ücret ve priminin işveren tarafından ödenmesi kısa çalışma ödeneği kapsamında kabul edilen günler için esik gün nedeni ise 18 kodu ile girilmelidir. 3.Adli ertelemeler hakkında barodan bilgi alınız. 4.10.Doğal hayatı etkileyen nedenler verilebilir. 5. Kusur işverende ise fark ve faizlerde işverene ait olacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.