Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.04.2020 08:53 (Üye) Soru : Merhaba. Şirkete kamyonet aldık. Faturayı, aracı nihai tüketiciden aldıkları için alış bedelini kdv 0 demişler, sadece satış karına %18 kdv uygulayarak düzenlemişler. Bu uygulama doğru mu ? Kamyoneti biz satarken nasıl bir uygulama yapacağız ? Onların kdv istisna olarak gösterdikleri alış bedelini bizde mi istisna göstereceğiz ? Bu (satış-alış) * %18 kdv sadece ikinci el araç alım satımı yapanlarda mı geçerli ? yoksa herkes için mi ? Düzenledikleri fatura doğru mu ?

Cevap : Satış karına KDV uygulaması SADECE BİNEK otolar içindir.Ticari araçlarda uygulanma..Satıcı yanlış işlem yapmış düzenlediği faturanın toplamına % 18 KDV uygulayacak. Sizin firmanızda Satış bedelinin tamamı üzerinden % 18 KDV hesaplayacak.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.