Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.04.2020 13:43 (Üye) Soru : Kısa Çalışma Ödeneği başvurus yapıcam. Soru 1 - Firma 5 gün çalışyor.C.Tesi Pazar Çalışma Yok Sabah:8 Akşam Altı 1 Saat Yemek düşüyorum 9 Saat*5=45 Bu durumda Ben Forma 45 Saat Çalışma Kısa Çalışma Saatine 2 Gün gelinmeyeceği için 18 Saat Yazıcam Doğrumudur. Soru-2 Ayrıca Ay bazında bu şekilde gelinmeyen günleri 18-Kısa çalışma olarak bildiricem gelenin günlerinde Primini ödeyecem değilmi Soru-3 Çalışılmayan 45 Saatin üstü olan C.tesi ve Pazar günün ücretini İşveren Ödeyecek Yani Bu günlerin ücretinide Prim Esas Kazanca İlave Edecem değilmi

Cevap : Kısa Çalışma Kısa Çalışma Uygulanacak İşçi Listesinda işçinin çalıştırılmayacağı saat ile bir sonraki sütunda işçinin normal çalışma saati sorulmaktadır. Belirttiğiniz saatleri 18 saat çalıştırlmayacak saat 9 saat günlük çalışma saati olarak belirtebilrisiniz Kısa çalışma ödeneğine uygunluk almanız halinde ilk yedi gün (günlük asgari ücretin altında kalmayacak şekilde) tarım ücret kalan talep edilen günler içinde 18 kodu ile eksikgün bildiriminde bulunabilirsiniz 6 işgünü + haftalık tatil verilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.