Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.04.2020 20:58 (Üye) Soru : merhaba, 07.04.2019 tarihinde babamızı kaybettik.babmızın ticari taksi mükellefiyeti mayıs ayı içerisinde kapatıldı.5 kardeşe ve annemize ticari taksi intikali oldu.taksi devrini 3 ay içerisinde yapamadık.27.01.2020 tarihinde kardeşlerimizden birine noter satışı yapıldı.kardeşimize vergi mükellefiyeti açıldı.diğer 4 kardeş ve anneyede ölüm tarihi ve 31.12.2019 dönemi için vergi mükellefiyeti açılıp yıllık beyan verildi ve işi bırakma verildi.2 kardeş yurt dışında çalışan.bir kardeş memur.diğer iki kardeş ve anne ev hanımı.hissedarların hepsine haberimiz olmadan bağ-kur kaydı açılmış ve 08.04.2019 tarihinden itibaren prim borcu çıkmış. bu prim borçlarını sildirmek için nasıl bir yol izlememiz gerekiyor. teşekkür ederim.

Cevap : Öncelikle başınız sağolsun Babanıza Allah'tan rahmet diliyorum. Ticari taksi mükellefiyeti devri geç olduğu için resen tüm hak sahiplerine 4/b uygulanmıştır. Konuyu açıklayan bir dilekçe ile taksiye ait mükellefiyet belgeleriyle sgk dan düzeltme talep ediniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.