Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.04.2020 16:56 (Üye) Soru : sy.Hocam. Geçirdiğimiz şu zor günlerde, görevleri başındaki siz ve diğer danışman hocalarımıza ,tüm oda çalışanlarına teşekkür ediyorum,emekleriniz ödenmez, Allah yardımcınız olsun. 65 yaş üstü Mali müşavirim. 22.3.2020 tr.itibariyle sokağa çıkma yasağı kapsamında ikametimden çıkamıyorum. 518 Nolu VUK Genel tebliği uyarınca, şahsıma ait ve şahsımla aracılık sorumluluk sözleşmesi olan bütün mükelleflerimin ; kurumlar vergisi, gelir vergisi mükelleflerimin tamamının bütün beyan ve bildirimleri mi mücbir sebep kabul edilerek, sokağa çıkma yasağının bittiği süreyi takip eden 15.güne kadar beyan ve ödeme yapılacaktır? Bu bildirimler , beyanlar hangileridir? Kdv, muhtasar, muhsgk, ba , bs, ötv1, damga vergisi, gelir geçici, kurum geçici, gelir vergisi beyannamesi, kurumlar vergisi beyannamesi, sgk pirim bildirgesi bu kapsamda mıdır? Sözleşmem olan mükelleflerle ilgili,mükelleflerin bağlı oldukları vergi dairelerine bilgi vermem gerekmekte midir?Teşekkür ederim.

Cevap : İyi dilekleriniz için Teşekkür ederiz. SGK bildirgesi dışındaki saydığınız veya saymadığınız Tüm vergi beyannameleri ve bildirimleri erteleme kapsamındadır.(65 yaş ve kronik hastalık nedeni ile meslek mensupları ve müşterileri için) Vergi dairesine bilgi verilmez.Sağlıklı günler dileriz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.