Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.04.2020 19:33 (Üye) Soru : Sayın Danışman, öncelikle işlerinizde kolaylıklar diliyorum. Eczane işletmelerinde çalışan Eczane Hizmet Teknikerleri(3213.02) fiili çalışma günlerini 29 belge türü kalan süreyi 01 belge türü ile vermekteyiz. Bu bildirgelerde eksik gün nedeni uygulama ve tebliğ gereği 13-Diğer Nedenler olarak belirtilmiş ve halen LUCA da yapılan Sgk bildirgelerinde de otomatik olarak eksik gün nedeni 13 olarak gelmekte. Luca dan Sgk ya yapılan aktarımlarda bildirgelerdeki eksik gün nedeni 13 olmasına rağmen sgk sisteminde 25 olarak değişerek karşımıza gelmekte, sizin daha önceki açıklamalarınızda 25 kodun yabancı sigortalılar ile ilgili olduğu ve 13 kodunu kullanmaya devam edilmesi gerektiği yönünde LUCA ile yapılan görüşmede 25 kodun ilave edildiği ve bu kodun değiştirilerek 13 kodun yerine kullanılması gerektiği yönünde, ilginize teşekkürler...

Cevap : yabancılar için eklenen eksik gün nedeni 26- Kısmi istihdama izin verilen yabancı uyruklu sigortalı 25 Diğer belge/kanun türlerinden gün tamamlama kullanılması gereken olup aynı sigortalının birden fazla belge yada kanun türünden bildirilmesinin gerektiği hallere (5746 ARGE teşviki, yeraltında ve yer üstünde çalışan sigortalılar, sağlık hizmet sunucularında fiili hizmete tabi çalışan sigortalılar vs.) ilişkin olmak üzere eksik gün nedenlerine “25-Diğer belge/kanun türlerinden gün tamamlama” adında bir eksik gün nedeni ilave edilmiştir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.