Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.04.2020 19:37 (Üye) Soru : Sayın danışman, Corona virüs sebebiyle mükellefimiz büro personelini home ofis olarak çalıştırmaya devam ettirmektedir. Sadece 2 personel dönüşümlü olarak şirkete gidip olabilecek işlemleri ve sevkiyatları yapmaktadır. Bu durumda home ofis çalışanlar ve dönüşümlü olarak şirkete giden personel için kısa çalışma ödeneğinden faydalanabiliyor muyuz? Virüs sebebiyle işlerinde de ciddi düşüş var. Yoksa kısa çalışma ödeneği için sadece mücbir sebep kapsamında alınan 16 sektör mü faydalanacak. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Cevap : Adına işsizlik sigortası ödenmiş olan 4a sigortalıların tamamı için kısa çalışma ödeneğine başvuru yapabilirisiniz. Ancak işyerinde çalışma ve üretim sürelerin en az 1/3 oranında azalması gerekmektedir. İşverenin kısa çalışma talebinin iş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucu uygun bulunması, Kısa çalışmaya tabi tutulan işçinin kısa çalışmanın başladığı tarihte çalışma sürelerini ve prim ödeme şartlarını sağlamış olması (Covid-19 etkisiyle yapılan kısa çalışma başvurularında, son 60 gün hizmet akdine tabi olmak kaydıyla son 3 yıl içinde 450 gün prim ödemiş olması), İş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucu kısa çalışmaya katılacaklar listesinde işçinin bilgilerinin bulunması, gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.