Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.04.2020 12:57 (Üye) Soru : Sayın Yetkili, Serbest Çalışan muhasebe bürosu olan, Meslek mensupları olarak ; Covit-3 virüs salgını nedeniyle, mücbir sebeplerden yararlananlar grubunda yer almaktayız. Ancak, mükelleflerimizden bir kısmı bu kapsamda yer almamaktadır. Bu durumda bu mükelleflerimizin işlerini yürüten bizler, çalışamadığımıza göre, bu uzatmalardan yararlanamayan mükelleflerin beyannamelerinin kanuni süresinde verilmemesi durumunda ne olacak ? yani bizim durumumuzun onlara etkisi ne olur ? sağlıklı günler dilerim.

Cevap : 518 sayılı VUK genel tebliğine göre mücbir sebep kapsamında olmayan mükelleflerin beyanname ve bildirimleri verilmesi gerekir.Bu yorum sizlere mantıksız gelebilir.Ancak ne yazık ki tebliği şimdilik bu şekilde .Değişmesi için oda ve Türmob gerekli girişimlerde bulundu. Bulunmaya da devam edecektir. Sağlıklı günler dileriz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.