Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.04.2020 18:27 (Üye) Soru : İyi günler Kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak isteyen uluslararası nakliye ve inşaat işi 2 ayrı sgk dosyası mevcut olan bir firma.Bu firma uluslararası nakliye dosyasından KÇÖ den yararlanmak istemektedir. 1)Yurtdışına çıkan şöförler dönüşte Türkiye tarafından 14 gün ev karantinasında kalma taahhüdünde bulunarak sınırdan girişlerine izin verilmektedir.Mart ayında bu şoförler KÇÖ den yararlanabilir mi? 2)Aynı sgk dosyasında mart ayında 03 (İstifa) koduyla 2 personel işten ayrılmıştır.Bu 2 personelin ayrılması durumunda işveren KÇÖ ne başvurması halinde herhangi bir İPC ile karşılaşır mı? 3)Mart ve Nisan ayında İnşaat işyerindeki dosyada 1 er personel 04 koduyla işten çıkarılmıştır. Bu çıkarma işleminde Uluslararası nakliye dosyasında KÇÖ den yararlanamama durumu söz konusu olur mu? Teşekkürler

Cevap : 1. Bunlar içişleri bakanlığı tarafından idari izinli olarak sayılmaları önerilmekle birlikte eğer işkur kısa çalışma ödeneğine hak kazanma şartlarını taşıyorlar ise Covid-19 sebebiyle işyerindeki haftalık çalışma sürelerini geçici olarak en az üçte bir oranında azaltan veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetini tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durduran işverenler kısa çalışma başvurusu yapılabilir 2. istifa eden iki işçi için kçö başvurunuz var ise işkura dilekçe ile bilgilendirme yapmanız ve bu iki kişinin iptalini sağlamanız gerekmektedir. 3.Farklı işyeri numaralarında yapılan işlemlerdem bahsediyorsunuz. bu sorunuz anlaşılmadı.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.