Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.04.2020 09:45 (Üye) Soru : 31.mart ta Vefat eden bilanço usulü mükellefimin için öncelikle 2019 g.v. beyanını vericem 4 ay içinde kıst dönem gv beyanını vericem sene sonunda mirasçı devam edecekse 2021 defterlerini yasal mirasçı adına tastik ettiricez.peki 1 nisan dan beri henüz vd.bildirim yada verasetlerini yapmadılar belki 2 yada 3 aysonra yapacaklar,bu süreçte fatura kesip alınamaz sanırım faaliyet durmuş olacak. sorum--- yukardaki bilgilerim doğrumu ve bu bekleme sürecinde faaliyet durmuş olacak fatura alış yada satış olmayacakmı? 2---devam ederse mevcut kalan faturaları mirasçi kendi ismini yazıp kesebilirmi?

Cevap : Mirasçılar Noterden mirasçılık (veraset ilamı) belgesini alabilirler( noterler ve VD açık)Bu işlemlerin en geç 30 gün içinde yapılarak mirascılar devam edecekler ise VD mükellefiyet tesisi yaptıracak defter tasdik ettirecek ve diğer bürokratik işlemleri yaptıracak.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.