Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.04.2020 17:45 (Üye) Soru : Merhaba, 1.Ev hizmetlerinde EK9 10 günden fazla kapsamındao 30 gün çalışan ev hizmetlisi,kovid nedeniyle kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilirmi. 2.İşkur kaydı için işyeri dosya numarası istemekte, ev hizmetlerinde işverenin tc si üzerinden işlemler yürütülmektedir. işkur'a nasıl kayıt yapılabilirmi, 3.Ev hizmetlerinde çalışılan günler, çalışılan ay sonuna kadar sgk'ya bildirim yapılmaktadır.bu durumda kısa çalışma ödeneği onayı ileriki aylara sarkarsa nasıl bir yol izlemeleyiz. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Cevap : Ev hizmetlerinde çalıştırdığınız kişi için işsizlik sigortası primi ödüyor iseniz işkur kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilirsiniz. Covid-19 sebebiyle işyerindeki haftalık çalışma sürelerini geçici olarak en az üçte bir oranında azaltan veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetini tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durduran işverenler kısa çalışma başvurusu yapılabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.