Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.04.2020 19:58 (Üye) Soru : merhaba k.ç.ö. ile ilgili bordro nasıl hesaplanacak. örneğin asgari ücretli bir personel, işyeri 16 martta yasa gereği kapatıldı.bordrosu nasıl hesaplanacak. özellikle k.ç.ö.nin ilk bir haftası nasıl bildirilecek. 1-) 1-15 mart çalışılan 2-) 16-22 mart, ücretli izin mi? ücretsiz izin mi? ücretsiz olacaksa eksik gün nedeni? birde yarım ücret yani 7 gün için 3,5gün hesaplanacağı zaman çalışılmış işaretlersek asgari ücretin altına düşecektir.nasıl bir yol izlemeliyim. sonuç olarak 7 günü çalışılmıştır gösterip prim gününe eklersek toplamda 22 dün olacak bununda günlüğü 82,49tl olur ve asgari ücretin altında kalacak.

Cevap : Fiilen çalışılan gün işçiye tam ücret ve sgk bildirim yapılmalı Kısa çalışma ödeneği almaya işkur tarafından uygunluk verilmişse ilk 7 gün işçiye zorlayıcı nedenler dolayısıyla yarım ücret verilmesi ve prim bildiriminin yapılması gerekir ki buradaki günlük ücrette asgari ücretin brüt günlük kazancından az olamaz. kalan gnler için başvuru uygunluğu var ise ; (ortalama günlük brüt kazanç * %60 )* kısa çalışma ödeneğine tabi çalışma = bulunan rakkam asgari ücretin %150 den büyük olamaz bu kısmın ödemesini işkur yapar
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.