Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.04.2020 20:01 (Üye) Soru : İş yeri 24.03.2020 tarihinde iş yeri covid19 nedeni ile kapanmış ve kısa çalışma ödeneğine başvuru yapılmıştır. 1 haftalık ücret ödemesi Tam gün ödeme mi yapılacak değil ise nasıl yapılmalı ve sgk bildirimi nasıl olmalıdır?

Cevap : Fiilen çalışılan gün işçiye tam ücret ve sgk bildirim yapılmalı Kısa çalışma ödeneği almaya işkur tarafından uygunluk verilmişse ilk 7 gün işçiye zorlayıcı nedenler dolayısıyla yarım ücret verilmesi ve prim bildiriminin yapılması gerekir ki buradaki günlük ücrette asgari ücretin brüt günlük kazancından az olamaz. Ancak haklısınız birden fazla eksik gün nedni seçilip aphb bildirimi yapılamıyor. bu durumda asgari ücretli bildirimde sıkıntı yok 7 gün tam bildirilecek ama asgari ücretten yüksek alanlar için yarım ücret çalışılan tam günlere eklenmesi gerekiyor. Burada da sıkıntı ücret düşüklüğünden denetime takılmamak. Programcılarda çözümleyemedi tam bildirim en uygun olanı kalan gnler için başvuru uygunluğu var ise ; (ortalama günlük brüt kazanç * %60 )* kısa çalışma ödeneğine tabi çalışma = bulunan rakkam asgari ücretin %150 den büyük olamaz bu kısmın ödemesini işkur yapar
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.