Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.04.2020 19:58 (Üye) Soru : İyi çalışmalar Kısa calışma ödeneğine basvurduk başlangıç tarihi 20 mart 2020 diye ve bu tarihten itibaren fabrika çalışmıyor 06 04 2020 tarihi itibariyle bir sonuç belli olmadı. Ücret bordrosu yapmam gerekiyor tereddüd şu 20 marttan 31 mart ta calışma yok halen de devam ediyor. Bu sureyi çalışıyor diye mi yapmalıyım.

Cevap : Fiilen çalışılan gün işçiye tam ücret ve sgk bildirim yapılmalı Kısa çalışma ödeneği almaya işkur tarafından uygunluk verilmişse ilk 7 gün işçiye zorlayıcı nedenler dolayısıyla yarım ücret verilmesi ve prim bildiriminin yapılması gerekir ki buradaki günlük ücrette asgari ücretin brüt günlük kazancından az olamaz. kalan gnler için başvuru uygunluğu var ise ; (ortalama günlük brüt kazanç * %60 )* kısa çalışma ödeneğine tabi çalışma = bulunan rakkam asgari ücretin %150 den büyük olamaz bu kısmın ödemesini işkur yapacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.