Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.04.2020 19:55 (Üye) Soru : Merhaba, Sigorta girişi 08/09/1999 öncesi olup prim günü dolup emeklilik için yaşı bekleyenler ,emeklilik yaşına kadar çalışıp prim yatırması halinde ilerde alacağı emekli maaşının düşmemesi adına sgk kurumuna beyan edilmesi gereken sgk prime esas kazanç tutarının taban rakamı ne olması lazım. Asgari ücretin 2 katı tutarında şeklinde internette yazılar okudum doğru mudur?Teşekkürler.

Cevap : Her kişinin özlük bilgilerine , çalışma sürelerine göre farklılık gösteren ödemiş oldukları primlerin ortalamasına ve ABO değerine göre bu rakkam değişilik gösterir. Asgari ücret iki katından az olmamak üzere diye bahsedilen açıklama kişinin hep asgari ücret üzerinden ödeme yaptığı esasından hareket eder doğrudur da.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.