Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.04.2020 19:46 (Üye) Soru : Merhabalar. Malum Covid 19 kapsamında tarihinden itibaren kısa çalışma ödeneğine başvuru yaptık. firmaların örn: 11.03.2020-10.06.2020 tarihinde kısa çalışma ödeneğine faliyetin tamamen durdurulması şeklinde başvuru yapılan başvuruda. Sonuç en fazla 60 gün içerisinde sonuçlanacak mart/2020 Bordrosu ve Sgk Bildirimi nasıl yapılmalı. Teşekkur ederm.

Cevap : Fiilen çalışılan gün işçiye tam ücret ve sgk bildirim yapılmalı Kısa çalışma ödeneği almaya işkur tarafından uygunluk verilmişse ilk 7 gün işçiye zorlayıcı nedenler dolayısıyla yarım ücret verilmesi ve prim bildiriminin yapılması gerekir ki buradaki günlük ücrette asgari ücretin brüt günlük kazancından az olamaz. kalan gnler için başvuru uygunluğu var ise ; (ortalama günlük brüt kazanç * %60 )* kısa çalışma ödeneğine tabi çalışma = bulunan rakkam asgari ücretin %150 den büyük olamaz bu kısmın ödemesini işkur yapar
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.