Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.04.2020 19:38 (Üye) Soru : Merhaba, Kısa çalışma ödeneğinde iş-kur çalışma saatleri azaltılan işyeri için son 12 aylık brüt kazancın ortalamasının %60 ını DV düştükten sonra günlük kazancını çalışılmayan günlemi çarpıp hesaplıyor. İşkurun hesaplaması konusunda yardımlarınızı rica ederim. Örnek son 12 aylık brüt kazanç ort. 4.207,43 TL olup, Nisan ayında 11 gün çalışmış olan bir kişi işkurdan nisan ayında çalışılmayan 19 gün için ne kadar kısa çalışma alır ? Tşk. iyi çalışmalar.

Cevap : (ortalama günlük brüt kazanç * %60 )* kısa çalışma ödeneğine tabi çalışma = bulunan rakkam asgari ücretin %150 den büyük olamaz Kısa çalışma ödeneği almaya işkur tarafından uygunluk verilmişse ilk 7 gün işçiye zorlayıcı nedenler dolayısıyla yarım ücret verilmesi gerekir. sizin örneğinizden hareketle 11 gün normal ücret ve sgk prim 7 gün yarım ücret ve prim kalan günler eksik gün nedeni 18 kçö (işkur uygunluk vermişse)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.