Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.04.2020 09:45 (Üye) Soru : merhaba. 1-2019 yılına ait, geçici vergi borcu var ise, kurumlar verilirken durum nasıl olur? 2-şirket ortaklarının, ortaklardan birini çıkartmak istemeleri durumu nasıl olur? 3-aralıklı ve sürekli envanter yöntemi, aynı dönem içerisinde aynı anda kullanılabilir mi?

Cevap : 1-Ödenmeyen geçici vergi kurumlar vergisinden indirilmez. Önceden tahakkuk eden geçici vergi Kurumlar vergisi beyannamesinin verilmesi ile terkin edilir. Ancak Gecikme zammı alınır. Tahakkuk eden Kurumlar vergisinin tamamı 30 Nisana kadar ödenir. 2- Şirketler Tüzel kişiliği Kurumlara vergisine tabi dir. Ortağın ayrılması Kurumun vergilemesini değiştirmez.Ortağın ayrılması özel hukukun sorunudur. Vergileme ile ilgisi olmaz. 3-Aynı dönem de tek bir envanter yöntemi kullanılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.