Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.04.2020 17:15 (Üye) Soru : Merhabalar Bilanço üsülüne göre defter tutan bir gerçek kişi aynı zamanda vergi mükellefi olmayan birini işletmesine adi ortak olarak alacaktır. Bu durumda 1 - Kurulacak adi ortaklık var olan bilanço defteri üzerindenmi devam etmeli yoksa var olan bilanço defteri kapanış verip yeniden adi ortaklık için işletme defterimi açılmalı 2 -şayet adi ortaklık var olan bilanço defter üzerinde devam eder ise her iki ortak için geçici vergi beyannamesi e beyannamedenmi yapılmalı yoksa defter beyandanmı yapılmalı iki ortak için o zaman defte beyanına başvurmak gerekecekmi

Cevap : 1-Yeni oluşacak adi ortaklık için işletme defteri tutulabilir. Devam eden şahsi işinini kapatmasına gerek yok.Kapatılması halinde aynı iş kolunda adi ortaklık olursa Bilanço olur.Başka iş kolunda olursa işletme defteri tutulur. 2-Bilanço usulüne göre defter Defter beyan sisteminden tutulamaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.