Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.05.2020 15:53 (Üye) Soru : Merhaba,GIB'in E Arşiv Portalından 15/03/2020 tarihinde kesilen faturanın (Dairenin Toprak Sahibine teslim faturası 135.000.00 TL ) yanlış olduğu yani toprak sahibinin dairede ki hissesinin çok daha az olduğu yani 11.000.00 TL olması gerektiği anlaşılmıştır. Biz bu faturayı iptal sayıp aynı tarihli fatura düzenlediğimizde ne gibi cezai bir durumla karşılaşırız . Bu durumda gecikmeli de olsa öncekini iptal sayıp tekrar düzenleyebilir miyiz? E Arşiv Faturası 5.000.00 /30.000.00 TL kapsamına giren E arşiv Faturadır) . 2. sorum daire satışlarını satışın yapıldığı günde mi yoksa 7 gün içinde de kesebilir miyiz. Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Değerli Meslektaşımız; 5 bin TL ve 30 bin TL üzeri düzenlenen faturalarda iptal edilme durumu söz konusuysa her iki tarafın da faturayı kayıtlara almaması gereklidir. Mevzuatta belirtilen'' 7 gün içinde fatura düzenlenir'' ifadesi ile kast edilmek istenen 7 gün geriye dönük fatura düzenlenmesi değil, işlem tarihinden itibaren 7 gün içinde fatura düzenlenmesidir. iyi çalışmalar dileriz
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.