Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.04.2020 11:57 (Üye) Soru : BİR FİRMAMIZ 19.03.2020 TARİHİNDE COVİD-19 VİRÜS SALGINI NEDENİYLE FAALİYETİNİ TAMAMEN DURDURDU VE İŞ KURUMUNA KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ İÇİN MÜRACAAT ETTİ. PERSONELE 7 GÜNLÜK İLK HAFTANIN ÜCRETİNİ YARIM ÜCRET OLARAK DEĞİLDE TAM ÜCRET OLARAK ÖDEYEBİLİRMİYİZ. BU DURUM KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ BAŞVURUMUZUN İPTALİNE YOL AÇARMI. AYRICA MART AYI APHB YAPARKEN 18+7 = 26 GÜN OLARAK VE 5 GÜNDE 18 KODUYLA EKSİK GÜN ŞEKLİNDEMİ BİLDİRMEMİZ GEREKİR. MART AYI APHB YAPARKEN

Cevap : Zorlayıcı nedenlerle ödenecek olan yarım ücretin fazlaya ilişkin olması hainde sakıncalımıdır sorusuna işkur olumlu yanıt vermiştir. Konu ile ilgili yeni yasal bir düzenleme bulunmamakla beraber yarım ücret ödenmesi mevcut yasal düzenlemede bulunmaktadır. 19 gün 4/a normal spek iki farklı eksik gün nedeniyle yeni kod 27 kullanılarak kalan günleri bildirebilirsiniz (mart ayı için)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.