Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.04.2020 13:32 (Üye) Soru : Merhaba, Yurtdışı bir firmadan (isviçre), Türkiye' de bulunan fabrikamızın yenilenmesi (üretilen, satın alınan parçaların uygunluğu gibi konularda) ile ilgili danışmanlık hizmeti alıyoruz. Bazı kontrolleri yurt dışından (parçaların bir kısmı yurtdışında üretildiği için bizim yönlendirmemizle üretim yerine gidip kontrol yapıyorlar.) bazılarını ise bizzat Türkiye' ye gelerek yapıyorlar. Gelir vergisi stopajını Türkiye' deki çalışma sürelerini (183 gün) dikkate alarak mı yapacağız yoksa toplam aldığımız danışmanlık hizmeti üzerinden mi? Teşekkür ediyorum. saygılarımla, Not: Bütün hizmet tutarı üzerinden kdv tevkifatı yapıyoruz.

Cevap : Türkiye' deki çalışma sürelerini (183 gün) dikkate alarak işlem yapılması gerekir.183 günden az ise Stopaj yapılmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.