Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.04.2020 15:44 (Üye) Soru : iyi günler ;Mükellef pastane/cafe olarak kurumlar vergisi mükellefi olarak faaliyet göstermektedir.Vergi dairesinde faaliyet kodu olarak sırası ile 107101(imalat) ve 472401 (perekende ticaret) nace kodları tanımlıdır.Bu durumda sorgulama yapıldığında mücbir sebepten yararlanamamaktadır. 1-)Vergi dairesi kayıtlarında da tanımlı olan 472401 nace kodu ana faaliyet olarak düzeltidiğinde mücbir sebeptedn yararlanabilirmiyiz, 2-)Düzletme dilekçesi verildiğinde ispatı için hangi evrak eklenmelidir,nasıl yol izlenmelidir 3-)tüm mükelleflerin mücbir sebep dahil edilmesine ilişkin çalışma varmıdır?

Cevap : 1-2-Konu ile ilgili olarak aşağıdaki linkde bulunan açıklamayı okuyunuz. Geçici vergi beyannamesindeki FAALİYET KODU İTİBARİ İLE BRÜT KAZANÇ DAĞILIMI Bölümünde belirtilen faaliyetlerinizi link de belirtilen tablodaki gibi hesaplama yapmanız gerekir. 3-Tüm mükelleflerin kapsama alınası için Türmob 10 gün önce Maliye Bakanlığına müracaat da bulundu https://www.ismmmo.org.tr/dosya/1508/Mevzuat-Dosya/UYGULAMA-IC-GENELGESI.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.