Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.04.2020 10:27 (Üye) Soru : Merhaba, Bilindiği üzere Covid-19 isimli salgın nedeni ile İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelge kapsamında 20 yaş altı gençler için sokağa çıkma yasağı düzenlendi. Buna göre 01.01.2002 tarihinden sonra doğanlar istisna kapsamı dışında. İstisna kapsamı dışında olan 18 yaşından küçük sigortalı çalışanlar için Nisan 2020 dönemi itibariyle çıkış verilebilir mi? Verilirse hangi kod ile sigorta çıkış işlemi yapılabilir? Yapılamaz ise izlenecek yol ne olmalıdır? Ücretsiz izin ya da kısa çalışma ödeneği bu durumda uygulanabilir mi? Teşekkürler.

Cevap : Çalışan 20 yaş altı grubu için çalıştıklarını belgelemeleri halinde işe gitmelerinde bir sakınca bulunmadığı yine aynı bakanlık tarafından açıklanmıştır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.