Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.04.2020 12:11 (Üye) Soru : Merhaba, Covid-19 nedeni ile şu an henüz yasalaşmamış olan çalışanları ücretsiz izin gösterebilme hakkında bir kaç sorum vardır. Eğer yasalaşması halinde; 1- Çalışanları ücretsiz izin göstermek için çalışandan yazılı izin almak gerekir mi? 2- Ücretsiz izin göstermek için herhangi bir başvuru formu ile işkur'a başvurmak gerekir mi. Yoksa sadece aylik bildirge de eksik gün nedeninde belirtmek yeterli mi? 3- çalışanlarımızı 10 gün çalıştırıp 20 gün ücretsiz izinli göstersek olur mu ve çelışana ödenmesi planlanan günlük 39-TL 20 günlük olarak ödenir mi? .. Teşekkürler.

Cevap : tasarı yasallaşmadan yorumlarda bulunmuyoruz. Ancak sorularınızı mevcut yasalara göre cevaplayabiliriz. 1. Ücretsiz izin tarafların yazılı olarak anlaşmaları halinde geçerlidir. 2.Ücretsiz izin başvuruya tabi olmayıp aphb türüne göre eksik gün kodu verilmektedir. Genel olarak 21. kodu kullanılmaktadır. 3. yasal düzenleme mevcut değildir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.