Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.04.2020 08:49 (Üye) Soru : Üstadım selamlar, Uçak bileti acenteliği yapan ilişkili firmadan gelen faturalarda "alan verglsi" yer almaktadır. Transfer fiyatlandırmasına konu işlemler arasında değerlendirilecek alım tutarına "alan vergisi" eklenmeli midir ? Transfer fiyatlandırması sirküsünde “Alım ve satım sütunlarında yer verilecek tutarlara Katma Değer Vergisi ve Özel Tüketim Vergisi dahil edilmeyecek olup, iade, iskonto ve diğer indirimler düşüldükten sonra kalan net tutarlar yazılacaktır.” denmektedir.

Cevap : İsmi vergide olsa "ALAN VERGİSİ"Gerçek anlamda vergi değildir.Gider unsurudur. Alan Vergisi Tanımı : Uçuş Ücreti, Yakıt Harcı, Hizmet Bedeli vb. ... Alan Vergisi, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından işletilen hava alanlarında “giden yolculardan, hava alanlarında ve terminallerde sağlanan kolaylıklar ve verilen hizmetler” karşılığında alınan bir ücrettir
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.