Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.04.2020 12:33 (Üye) Soru : Merhaba, Bir müşterim için ev hizmetlerinde çalışması için Yabancı uyruklu bir kadın için çalışma izni başvurusunda bulundum. 12.03.2020 tarihinde yabancı çalışma izni başvurusuunun uygun olduğu Harç yatırılması için Çalışma Bakanlığından bir mail aldım ve 18.03.2020 tarihinde Harç ödemlerini yaptık. Harç takip alanında halen harcı yatırmadığımız görünüyor ama yatırdık konuyla ilgili Çalışma bakanlığına ve mail atan yetkiliye mail attık ama bir cevap alamadım. Bu sürede kart gelmediği için Ev Hizmeti işyeri dosyası açılışını yapmadım ve personel girişini yapmadım. benim sormak istediğim 12.03.2020 de gelen uygunluk mailini dikkate alırsam işyeri dosyası açılışında geç kalmış durumdamıyım veya çalışma izni kartının gelmesini beklemelimiyim çünkü başvurum halen sonuçlanmış başvurularda görünmüyor.

Cevap : Yabancı uyruklu kişilerden çalışma izin belgelerini alanların belgeyi teslim aldıkları tarihten itibaren en geç 30 gün içinde çalışma meşruhatlı ikamet tezkeresi almak için il emniyet müdürlüklerine başvuruda bulunmaları zorunlu olduğundan, il emniyet müdürlüklerince de ikamet izni 15 günlük süre içinde verildiğinden (1 ay içinde teslim alınmayan ikamet tezkereleri başlangıç tarihi ile iptal edilmektedir) işverenlerin; - Çalışma izin belgesindeki izin başlangıç tarihinden itibaren 45 gün içinde, - Çalışma izin belgesinin işverene tebliğ tarihi ile çalışma izin tarihinin farklı olması halinde çalışma izin belgesinin işverene tebliğ tarihinden itibaren 45 günlük süre içinde, Sigortalı işe giriş bildirgesini düzenleyerek Kuruma vermeleri halinde bildirge yasal sürede verilmiş sayılacaktır. uluslararası işgücü genel müdürlüğü ile harç hakkında görüşme sağlayınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.