Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.04.2020 10:25 (Üye) Soru : Merhaba Sayın Danışman Covid19 nedeniyle geçici bir süre işlerini durduran firma çalışılmayan sürede işçilerinin maaşını da ödemek istiyor. Sgk hizmet bildirgesi nasıl düzenlenecek ? Eksik gün 30 hangi kodla bildirilecek yada çalışılmadığı halde çalışılmış gibi mi ? (işveren bu riski almak istemiyor) Nasıl bir yöntem önerirsiniz? Sadece net maaşları ödemek ve bunu da giderleştirmek mümkün mü?

Cevap : İlk 7 gün zorlayıcı nedenler dolayısıyla yarım ücret uygulanabilir. İşçilere uygulanabilecek yıllık ücretli izne çıkarılması telafi çalışması uygulamasına gidilmesi ücretsiz izin uygulaması esnek çalışma yöntemine geçilmesi dir. İşçilerinizle zaman ve ücretinde yapılacak işin konusunda anlaşacağınız bir protokol ile homeoffice çalışma seçilerek 30 gün tam ücret ödeyebilirisiniz. Burada eksik gün söz konusu olmayıp ödenen ücret üzerinden prim ödenmesi gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.