Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.04.2020 17:50 (Üye) Soru : Merhaba Sayın Danışman, 1-) İşyerimiz 22.03.2020 tarihi itibariyle K.Ç.Ö. başvurmuştur; 23.03.2020-30.03.2020 tarihleri arasındaki 7 günlük yarım ücret ödemesi gereken sürede işçilerine tam ücret ödemesi yapması durumunda herhangi bir problem olur mu ? 2-) İşçilerimizin K.Ç.Ö ile maaşları arasındaki farkı işveren ödeyebilir mi ? Ödemesi durumunda Bu ücretleri bordro ve Sgk bildirgemize nasıl yansıtabiliriz ?

Cevap : 1. Kanun koyucu burada asgari tutarı yarım ücret olarak belirlemiş olup bu ücretinde günlük asgari ücretin altında olamayacağını belirtmiştir. işçiye yarım ücret yerine tam ücret ödenmesi hakkında olumsuz bir açıklamada bulunmamıştır. 2. kçö kapsamında işçiye yapılan başkaca ücret aphb de bildirilmesi halinde kçö uygulaması sona ermektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.