Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.04.2020 13:44 (Üye) Soru : 01.04.2020 tarihinde Kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak için başvurunuzun bulunması ve başvurunuzun onaylanması durumunda ,Nisan ayında tam çalışırsanız ve SGK Aylık Prim Hizmet Bildirgesinde Eksik Gün Nedeni(Kısa çalışma Ödeneği) girilmezse bir sorun olur mu?

Cevap : İşkur işyerinde istihdamın başlayacağını bildirmeniz gerekmektedir. Kısa çalışma ödeneği ile beraber işyerinde çalışma tespit edilirse işyeriniz cezai müeyyide ile karşı karşıya gelir. İşveren, ilan ettiği süreden önce normal faaliyetine başlamaya karar vermesi halinde durumu; Kurum birimine, varsa toplu iş sözleşmesi tarafı sendikaya ve işçilere altı işgünü önce yazılı olarak bildirmek zorundadır. Bildirimde belirtilen tarih itibariyle kısa çalışma sona erer. Geç bildirimlere ilişkin oluşan yersiz ödemeler hakkında işlem yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.