Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.04.2020 13:21 (Üye) Soru : Merhaba. İşyerimizde Covid19 etkisiyle 01/04/2020 tarihinden itibaren kısa çalışma başlamıştır. İşkura kısa çalışma başvurusunda bulunduk. henüz cevap gelmedi beklemekteyiz. Sorum şu : Kısa çalışmaya ait ilk 7 gün işverene ait olup, Yarım ücret ödenmesi gerekiyor. Ayrıca SGK bildirgesinde 7 gün gösterilecek. Biz 7 gün için yarım ücret ödemeyip tam ücret ödemek istiyoruz. Bu mümkün mü? Kısa çalışma Ödeneği için başvurumuzu etkilermi ? ayrıca SGK bildirgesinde 7 gün ve tam ücret olarak beyan edebilirmiyiz. (Ayrıca bildirgede 23 gün 18 kodu ile bildirilecek)

Cevap : İşverenin zorlayıcı neden dolayısıyla asgari ödeyeceği tutar yarım ücret olarak belirtilmiş olup fazlaya ilişkin ödeme de yasal kısıtlama bulunmamaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.