Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.04.2020 13:58 (Üye) Soru : Merhaba, Mücbir Sebep Kapsamında olmayan, vardiyalı olarak haftanın yedi günü çalışan fabrikalarda, sokağa çıkma yasağı ilan edilen hafta sonları için işçiye ücret ödemesi yapılacak mı? Ücret ödenmemesi durumunda SGK' ya primi ödenecek mi? Sokağa çıkma yasağı olan günler için, işçiye, yıllık izin veya ücretsiz izin kullandırılabilir mi? bilgi rica ederim. Teşekkürler

Cevap : Bu bir mücbir sebeptir.İşçi çalışma iradesine rağmen çalışamamaktadır. 4857/40 md işçiye bekleme süresi içinde 1 HAFTAYA kadar her gün için yarım ücret ödeneceği hüküm altına alınmıştır. Ödenen ücerete ilişkin SGK primini işveren ödemelidir. İşçinin yazılı rızası var ise ücretsiz izinuygulamasını kullanabilirler. İşveren işçiyi yıllık ücretli izne gönderme hakkına da sahiptir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.