Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.04.2020 16:36 (Üye) Soru : Merhabalar, kçö ilk hafta ödemesinin yarısı işveren tarafından ödenecek denilmekte, ancak yapılan açıklamlarda ise tam ödeneceği gibi bir algı oluştu ilk hafta için sgk tam gösterileceği için. bu durum bordroda nasıl gösterilecek. bu ilk hafta sgk açısından tam, ücret açısından yarısı ödenecekken gv ve dv kesilecek mi? bordorda bu 7 gün nasıl gösterilecek? normal çalışma süresine dahil mi edilecek ayrımı gösterilecek. çünkü 3 kısım çalıma çıkıyor karşımıza 1- normal süre 2- ilk hafta kçö 3- ilk hafta sonrası kçö. Size zahmet bilgi verebilirmisiniz.

Cevap : Salgın hastalık nedeni ile X işyerinin 10.04.2020-30.06.2020 dönemi boyunca faaliyetini tamamen durdurduğunu ve işyerini kapatarak KÇÖ başvurduğunu ve başvurusun kabul edildiğini varsayalım. Buna göre ilgili aylar için bordro ve APHB aşağıdaki şekilde hazırlanacaktır. 01/10 Nisan 9 gün tam ücret 10/16 Nisan 7 günlük yarım ücret toplam 16 gün APHB bildirim Kalan 14 gün Eksik Gün Nedeni 18 - Kısa Çalışma Ödeneği
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.