Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.04.2020 17:22 (Üye) Soru : Sayın yetkili, çalışan personelimizi sağlık nedenlerinden ve performans düşüklüğünden işten çıkarmak istiyoruz. Fakat yeni düzenlenen torba yasaya göre en az 3 ay işten çıkarma yasağı geldi. Haftalık 22,5 saat çalışılacak şekilde kısmı süreli çalışma ödeneğine başvuruldu fakat belirtilen personeli için başvurulmadı.1)- Personeli , 3 ay ücretsiz izne çıkarıp, sonrasında iş akdi feshedilebilir mi? 2)-3 ay sonrasında SGK çıkışı yapılır ise , personel işsizlik maaşından faydalanabilir mi? İlginize ve emeğinize teşekkür eder, sağlıklı günler dilerim.

Cevap : 1. işçinin yazılı rızasının alınması halinde ücretsiz izin uygulamasına geçebilrisiniz. 2.İşsizlik Ödeneğinden Yararlanma Koşulları Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak, Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 60 gün hizmet akdine tabi olmak, Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 450 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak, Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak,
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.