Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.04.2020 17:25 (Üye) Soru : Sayın yetkili, 10.04.2020 tarihi ile 2 şirketin birleşmesi yönünde işlem başlatıldı. Bu süreçte şirketler tek firma altında birleşecekler. Kapanacak şirketteki çalışanlara işten çıkarılacakları tebliğ edildi. 1 kişinin çıkışı işyerinin kapanması 17 koduyla verildi fakat diğer çalışanların çıkışları henüz verilmemişti. Şİmdi TBMM'de işçilerin işten çıkışının 3 ay süreyle yasaklandığı haberleri geliyor. Bu süreçte; diğer çalışanların işyerinin kapanması gerekçesiyle işten çıkışını verebilir miyiz? Nasıl bir yol izlemeliyiz? Teşekkür ederim.

Cevap : Yeni kanun tbmm de onaylandı ancak henüz resmi gazete de yayınlanmadı. SGK bu işlemlere ilişkin genelgelerini yayınlamadı. Dolayısıyla işçilerin devri ya da işin sonlanması ile işçilerin çıkışlarının yapılmasında şu anda bir engel bulunmamaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.