Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.04.2020 17:48 (Üye) Soru : Merhaba, daha önce kçö bordrolaması ile ilgili sorduğum soruyu, ilk 7 günlük (yarım) ücretin ve 7 günün aphb de bildirilmesi gerektiği yönünde cevaplamıştınız.Kçö başvurumuz onaylandı ve işkurdan yeni gelen evraklarda; 'kısa çalışma başlama tarihi 23 Mart olan firma 22 günlük brüt ücret yazmalıdır.Ancak firmanın kısa çalışma başlama tarihi 1 nisan ise gün sayısına 0, brüt ücret kazançlarına da 0 yazılmalıdır' ibaresi yer almaktadır.Sizin verdiğiniz cevaba göre bildirim yapılması gerekiyor, işkurun yazdığına göre de bildirim yapılmayacak gibi bir durum ortaya çıkıyor.Şimdi biz ne yapacağız?

Cevap : Bazı işkurlar başvuru tarihini dikkate alarak 7 gün hesaplamasını ve primini XML dosyası olarak talep etmetedir. Bazı işkurlar çalışılan gün sayısı ve 7 gün (yarım ücret ödenen) aphb bildrimine göre XML dosyası istemektedirler. Bize APHB de nasıl bildirim yapmanız gerektiğini sormuştunuz. Cevabımız farklı işkur XML dosyası isteklerine göre değişmeyecektir. Çünkü APHB SGK na bildirimdir. APHB verilirken Fiili çalışılan gün sayısı + 7 gün zıorlayıcı neden toplanarak bildirilmelidir. kalan günler ise KÇÖ kapsamında uygunluk var ise 18 eksik gün neden ile bildirilmelidir. İŞKUR bildirimi XML dosyasını sizden istenildiği gibi vermeniz halinde de SGK bildiriminiz aynı kalacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.