Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.04.2020 14:07 (Üye) Soru : Bir gıda firmasında kirada bulunan taşınmazımız için Mart ayı kira faturası düzenlemiş bulunmaktayız ancak mücbir sebep kapsamına girdikleri için Mart ayı dahil 3 ay ödeme yapmayacaklarını bildirdiler. Bu durumda kira faturasını tahakkuk esasına göre diğer aylarda da düzenlemem gerekir mi? Tahsil edemeyeceğim için düzenlememe gerek varmı dır? Düzenlenmez ise usulsüzlüğe mi girer? Ayrıca bu firma ile davamız bulunmaktadır, bu açıdan da sıkıntı olurmu? Bilgi vermenizi rica ederim.

Cevap : Mücbir neden beyanname ve bildirimler içindir.Fatura düzenlenmesi veya kira ödemesi mücbir neden kapsamında değildir 3 aylık süre den kasıt iş yeri kiralarının 3 ay ödenmemesi halinde G.menkulün tahliyesi dava açılamayacağı içindir.Faturanın düzenlenmesi gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.