Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.05.2020 15:57 (Üye) Soru : Merhaba üstadım... E-defter mükellefi firmanın banka ekstrelerinde evrak nosu bulunmamaktadır. Bu nedenle kullanmış olduğum muhasebe programı, evrak nosu olmayan ilk fiş kaydından itibaren, 1'den başlayarak numaralı evrak sayıları veriyor. Sorum şu olacak : Muhasebe programının verdiği bu numaralar yevmiye fiş nosu ile aynı olmak zorunda mıdır? Yoksa herhangi bir bir mantık ile evrak nosu yazılabilir mi? A1, A2, A3... gibi. Teşekkürler, İyi çalışmalar

Cevap : Değerli Meslektaşım; e-defter uygulama klavuzuna göre; bankaya ait işlemlerde muhasebe kaydına esas belge dekont olmaktadır. Dekontların e-Defter uygulamasında belge tipi “other” ve belge açıklaması “dekont” olarak kaydı yapılır ve dekontun numara ve tarihinin de girilmesi zorunludur. Ancak dekont üzerinde belge numarası-tarihi yok ise, kullanılan muhasebe programının söz konusu işleme vermiş olduğu tarih ve numara, belge numarası ve tarihi olarak yazılabilir. Eğer bankaya ait işlemler dekont bazında tek tek muhasebeleştirilemiyorsa, bu banka işlemleri günlük olarak, banka banka ayrıştırmak koşuluyla, her bir bankadan yapılan işlemler birer muhasebe fişinde işlenebilir. e-Defterde bu kayda esas belge olarak muhasebe fişi gösterilebilir. Bu muhasebe fişi e-defter uygulamasında belge tipi “other” ve belge açıklaması “Muhasebe Fişi” olarak kaydı yapılır ve fişin numarası ve tarihi girilir. iyi çalışmalar dileriz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.