Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.04.2020 15:06 (Üye) Soru : merhaba 19.03.2020-19.06.2020 tarihler arası işkura kısa çalışma ödeneği için başvurduk.işveren 19.03.2020 tarihinden sonra işçilerden 2 tanesini 04 kodundan çıkardı.birinci sorum bu işveren kısa çalışma ödeneği alabilir mi ? ikincisi kısa çalışmaya başvurduğumuz bir sürü işveren var ve bu başvurular mart ayında başladı mart bildirgelerini neye göre vereceğiz .şimdiden teş.ederim

Cevap : Kısa çalışma ödeneği işçiye ödenmektedir. Çıkan işçilerin işkura bildirilip yararlanacak işçi listesinin revize edilmesi gerekmektedir. Genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır. İşverenin bu şartları sağlaması halinde kçö den işyerindeki işçilerin yararlanması mümkün olacaktır. Mart ayı bildirgesi fiilen çalışılan günler +ücret + prim zorlayıcı neden 7 gün yarım ücret +prim kalan günlerde işkur uygunluğu halında 18 kod eksik gün kçö kapsamında bildirlmelidir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.