Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.04.2020 15:32 (Üye) Soru : İstanbul'da şehir içi personel servisi faaliyeti yapan bir mükellefim kendisine ait tek bir aracı sattı, araçta L serisi tahditli plaka bulunuyordu. Aracı plaka hariç sattı, plakaya müşteri çıktığında satacağını söyledi. Üzerine kayıtlı bir adet araç olduğu için Vergi Dairesinden kapanışını yapsam ilerleyen dönemde noter sözleşmesi ile tahditli plakayı satabilir mi? Yoksa mükellefiyetini devam ettirip plaka satıldığında plaka için de %18 KDV li fatura düzenlemek mi gerekiyor?

Cevap : TTK bakımından ticari faaliyete ait olan bir işlem olduğundan terkinden önce satışın tamamlanmış olması doğru olacaktır, ancak fatura düzenleme konusunu ilgili bölümden sormanız halinde arkadaşlarımız size bilgi paylaşacaklardır. sağlıklı günler,
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.