Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.04.2020 17:33 (Üye) Soru : Merhaba , Konu KÇÖ ve işsizlik ödeneği. Kafalar herkeste karıştı, bir kaç sorum olacak, bilgi ve tecrübelerden faydalanalım inşallah. Şimdiden teşekkür ederim. 1-) 27103 nolu teşvikten yararlanan işveren faaliyetini durduğu için kçö ye başvuru yapmıştır. bildirgede nasıl yol izlenecektir ? Üç aylık dönem için teşvik iptal edilmeli midir ? 2-) KÇÖ ye başvuru yapmadan ücretsiz izinli gösterip günlük 39,24 TL ödenekten faydalanmak mümkün mü ? Bu kapsamda 27103 teşviklileri de gösterebilir miyiz ? Ayrıca ödenek için SGK da hangi kodu kullanmalıyız ? 3-) İşkur a işveren kaydı yapılmadan günlük 39,24 TL ödenekten faydalanılır mı ?

Cevap : 1. KÇÖ de ücret işkur tarafından ödenmektedir. Teşvik bu dönemler için artık devreden çıkar 2. 7244 madde Açıklaması işsizlik sigortası kanununa eklenen geçici madde ile maddenin yürürlüğe girdiğiği tarihte iş sözleşmesi bulunmakla birlikte, istihdamı korumaya yönelik olarak 4857 sayılı iş kanununa teklifle eklenmesi öngörülen geçici 10. madde uyarınca işveren tarafından ücretsiz izne ayrılan ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan işçiler işçiler ile işten çıkarıldığında işsizlik ödeneğine hak kazanamayan işçilere, herhangibir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı almamak kaydıyla ve üç ay süreyle, bu süre içinde ücretsiz izinde bulundukları veya işsiz kaldıkları süre kadar, Fondan günlük 39,24 TL nakdi ücret desteği verilmesi amaçlanmaktadır. Ücretsiz izin ve fiili çalışma olmadığı için uygulanabilcek teşvikte de yok olacaktır. 3. 7244 sayılı kanun atıfta bulunduğu kurumlar uygulamaya ilişkin tebliğlerini henüz yayınlamamışlardır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.