Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.04.2020 18:22 (Üye) Soru : Merhaba Ben eğitim sektöründe bağımlı olarak çalışan bir meslek mensubuyum. Kısa çalışma başvurusu yaptık. Mart sonunda yaptığımız başvurunun geçtiğimiz haftalarda işkur tarafından portala girilip üst mercilere uygunluk denetimi için gönderildiği bilgisini aldık. Ancak yeni çıkan torba yasada yer alan işverenin beyanının dikkate alınacağı uygunluk denetimi yapılmayacağı yönünde bir madde var. Biz haber mi beklemeliyiz yoksa bu yeni maddeye göre beyanımıza göre ödemeler yapılacağını düşünerek mi işlemleri yapacağız. Çünkü başvuru yaptığımızda iban numaraları istenmemişti sonradan eklendi. Nasıl bir yol izlenecek bu durumda Bir sorum da ben ücretli part time çalışan öğretmenleri de yazdım. Ve tam olarak faaliyetin durması şeklinde başvurumu yaptım. Şu an öğretmenlerin evden çalışması bizim bu başvurumuz kabul edilmesi halinde ileride bir sorun yaratır mı? Bu kısa çalışma ödeneği çok belirsiz ve kimse bu konu hakkında tam olarak bir şey bilmiyor. Bu konuda çok sıkıntı var yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Cevap : Eğer fiili çalışma var ise İŞKUR u bilgilendiriniz. “GEÇİCİ MADDE 25- Yeni koronavirüs (Covid-19) sebebiyle işverenlerin yaptıkları zorlayıcı sebep gerekçeli kısa çalışma başvuruları için, uygunluk tespitinin tamamlanması beklenmeksizin, işverenlerin beyanı doğrultusunda kısa çalışma ödemesi gerçekleştirilir. İşverenin hatalı bilgi ve belge vermesi nedeniyle yapılan fazla ve yersiz ödemeler, yasal faizi ile birlikte işverenden tahsil edilir.”
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.