Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.04.2020 15:35 (Üye) Soru : SAYIN HOCAM :İKİ SORUM OLACAK 1. KÇÖ BAŞVURMAYANLAR VE İŞYERİ KAPALI OLAN İŞVERENLER İŞÇİLERİ NİSAN AYI BOYUNCA ÜCRETSİZ İZNE ÇIKARABİLİRLERMİ YOKSA İLK ÖNCE KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNE BAŞVURU ŞARTMI 2 SORUM : KÇÖ BAŞVURU YAPIP ALAMAYAN FİRMALAR İŞÇİLERİNİ ÜCRETSİZ İZİNE ÇIKARABİLİRLERMİ TEŞEKKÜRLER

Cevap : 1. Tercih işverene aittir. 2.iş sözleşmesi bulunmakla birlikte 4857 sayılı Kanunun geçici 10 uncu maddesi uyarınca işveren tarafından ücretsiz izne ayrılan ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan işçiler ile 15/3/2020 tarihinden sonra 51 inci madde kapsamında iş sözleşmesi feshedilen ve bu Kanunun diğer hükümlerine göre işsizlik ödeneğinden yararlanamayan işçilere, herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı almamak kaydıyla ve 4857 sayılı Kanunun geçici 10 uncu maddesinde yer alan fesih yapılamayacak süreyi geçmemek üzere, bu süre içinde ücretsiz izinde bulundukları veya işsiz kaldıkları süre kadar, Fondan günlük 39,24 Türk lirası nakdi ücret desteği verilir. Yapılan ödemelerden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılamaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.