Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.04.2020 19:42 (Üye) Soru : Merhabalar ,mükellefim olan bir şirket için 23 mart 2020 tarihinden itibaren kısa çalışma için haftada 15 saat başvuru yaptık.Fakat mart ayında işe girmiş kişiler var.bunlar doğal olarak gunlerı dolmadıgından kısa çalışmadan faydalanamıyorlar. bu kişiler için kısa çalışma başladığı tarihten sonrasını ücretsiz izinmi göstermek gerekiyor yoksa işverenin karşıladığı düşünülerek mart ayını 30 gun tam mı göstermek gerekır ucret bordrosunda?

Cevap : 7244 sayılı kanun ilgili maddesinde; “GEÇİCİ MADDE 24- Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte iş sözleşmesi bulunmakla birlikte 4857 sayılı Kanunun geçici 10 uncu maddesi uyarınca işveren tarafından ücretsiz izne ayrılan ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan işçiler ile 15/3/2020 tarihinden sonra 51 inci madde kapsamında iş sözleşmesi feshedilen ve bu Kanunun diğer hükümlerine göre işsizlik ödeneğinden yararlanamayan işçilere, herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı almamak kaydıyla ve 4857 sayılı Kanunun geçici 10 uncu maddesinde yer alan fesih yapılamayacak süreyi geçmemek üzere, bu süre içinde ücretsiz izinde bulundukları veya işsiz kaldıkları süre kadar, Fondan günlük 39,24 Türk lirası nakdi ücret desteği verilir. Yapılan ödemelerden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılamaz. Bu maddenin uygulamasına ilişkin tebliğler henüz yayınlanmamıştır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.