Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.04.2020 15:05 (Üye) Soru : Değerli üstadlarım, Ba/Bs konusunda sorum olacak. Almanya'dan Transit ticaret yoluyla (mal millileşmeden) aldığımız malları Türkiye'de Serbest bölgede bir firmaya sattık. Mal millileşmeden alınıp satıldığından KDV beyannamesine dahil edilmedi. ancak fatura düzenlendiği ve tutarı bildirim sınırlarını aştığı için BS formuna dahil edilecek. fatura Euro olarak 27/02/2020 tarihli düzenlendi. Serbest bölgedeki firma ise faturayı SERBEST BÖLGE İŞLEM Formundaki tarih olan 05/03/2020 ve o tarihteki merkez bankası alış kuru üzerinden kayıtlara aldı. ve BA bildirimini bu tutar üzerinden MART dönemi için beyan edecek. sorum şu malı millileşmeden transit ticaret ile satan mükellefim BS formuna Fatura tarihi kuru ve Fatura tarihi ŞUBAT döneminde mi beyan edilmeli ? yoksa Sebest bölgedeki firmanın Serbest bölge işlem formunu baz aldığı gibi Serbest bölge işlem formunu mu baz almalı ? V.U.Kanuna göre ne yapılmalıdır ? Eğer karşı firma serbest bölgede faaliyet gösteren bir firma olmasa (mesela-SuudiArabistanda olsa) fatura tarihini baz alıp beyan etmek gerekiyordu. ancak Serbest bölgedeki firmanın beyanı maliyenin çapraz denetiminde uyumsuzluk yaratacak. Ne yapılmalıdır ? Bilgileriniz için teşekkür ederim. Saygılarımla

Cevap : Serbest bölgedeki firmanın yaptığı işlem doğrudur. Sizde buna göre işlem yapınız.Bilindiği üzere Şubat B formlarının verilme süresi 30/04/2020 tarihine kadar uzatıldı (VUK sirkü -126) Şubat ayı b formunu verdi iseniz; düzeltmesini cezasız yapabilirsiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.