Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.04.2020 20:15 (Üye) Soru : Merhabalar Kısa çalışma ödeneğine başvuran ama henüz sonuçlanmamış mükelleflerimizin aylık sigorta ve hizmet bildirgesini nasıl düzenlemeliyiz? Mart ayında tamamen faaliyetini durdrumuş ama kısa çalışma ödeneği sonuçlanmamış bir çok mükellefimiz var.

Cevap : Burada esas uygunluk denetiminin sonuçlanmasıdır. Ancak bildirge vermenin esasları da bellidir. Öncelikle fiili çalışılan gün sayısı ile işkur kçö başvuru tarihinden itibaren uygulanacak 7 gün yarım ücret toplanıp ücret hesaplanıp aphb bildirimi yapılmalıdır. kalan günlerde kçö kapsamında 18 kod ile eksik gün bildirilmelidir. zorlayıcı nedenlerle verilcek ücret hesaplamasında dikkat edilmesi gereken husus ise ; Günlük brüt yarım ücretin prime esas kazanç günlük alt sınırının altında olması halinde prime esas günlük kazanç alt sınırı üzerinden bildirim yapılması gerekmektedir. Alt sınırın altında kalan brüt yarım ücret ile alt sınır arasındaki farka ait sigorta primlerinin işveren tarafından ödenmesi gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.